Pečovatelkám přibyl nový úkol: šířit klid a důvěru

Každý den vyrážet pomoci seniorům a dospělým lidem se zdravotním postižením do jejich domovů - to je úkol Aleny Baďuříkové z Diakonie. Pracuje ve službě osobní asistence. Pomoc se nesmí zastavit ani v časech celorepublikové karantény. Ta ovšem dodala terénní pomoci nový rozměr.

Pečovatelkám přibyl nový úkol: šířit klid a důvěru
Pečovatelkám přibyl nový úkol: šířit klid a důvěru

K běžným úkolům paní Aleny a jejích kolegů patří pomáhat klientům v péči o domácnost, při trávení volného času, při sebeobsluze. Teď přibyl úkol nový: uklidňovat. Většinu klientů terénní služby tvoří senioři. Doma sledují televizi, rádio. Informace, které se na ně z médií v posledních týdnech valí, se rychle střídají. Není snadné se v tom vyznat. Každou chvíli se objeví nová fakta. Zákazy přibývají a jejich podoba se často mění. Jedna klientka například doma ani neotvírala okna. Měla za to, že ani to se nesmí.

IMG_3116DSC_5442DSC_5493

Paní Alena a její kolegové tvoří protiváhu dramatickému a poněkud překotnému zpravodajství. Vysvětlují svým klientům, že se nemusí bát. Že nebezpečí tolik nehrozí, když budou dodržovat jednoduchá základní pravidla: venku nosit roušku, často si mýt ruce, nestýkat s lidmi, kteří jsou nemocní. Víc než kdy jindy je součástí práce paní Aleny a jejích kolegů šířit klid a důvěru.

Vyžaduje to od nich velkou pevnost a psychickou vyrovnanost. Sami pocítili dopady nynější situace. Na počátku vládních opatření z osmnácti členů týmu bylo k dispozici jen třináct. Ostatní museli zůstat doma s dětmi a blízkými, než se našlo řešení.

A co jim nejvíc pomáhá udržet se v dobré psychické formě? Humor. Ten pomáhá překonat všechny stresy. „Náš tým se drží dobře,“ říká Alena Baďuříková. Držíme palce.

Chci se také zapojit